O Vire
Ostrov Vir (taliansky názov Puntadura)leží v severnej časti súostrovia Zadar a je vzdialený približne 25 km od tohto dalmatínskeho mesta. S pevninou ho dnes spája most, takže nie je závislý na lodiach, trajektoch a iných prostriedkoch námornej dopravy. Most bol postavený v 70. rokoch 20. storočia a má 11 stĺpov. Vir je malý ostrov s rozlohou približne 22,5 km², pričom jeho 4500 obyvateľov býva v troch osadách s názvom Vir, Lozice a Torovi.
Podľa doteraz zistených objavov z najstarších nálezísk v Punt Rastavca je zrejmé, že Vir bol osídlený už v dobe kamennej. V minulosti bol najčastejšie závislý od neďalekého mestečka Nin, vzdialeného od neho 15 km. V súčasnosti je ostrov Vir samostatnou obcou podobne ako aj neďaleký ostrovček Školjič.
Celková dĺžka pobrežia ostrova Vir je 38 km. Najvyšší bod ostrova sa nachádza na kopci Barbenjak (vidikovac Bandira) s nadmorskou výškou 115 m.
Klíma ostrova je typicky stredomorská. Zvláštnosťou je silný vplyv severovýchodného vetra s názvom BURA, fúkajúceho najmä počas zimy. V menšom rozsahu fúka vietor aj z juhu, vtedy mu hovorime JUGO. Stredomorské podnebie ovplyvňujú aj zrážky. Dažde v lete sú veľmi zriedkavé. Rozšírené sú najmä v neskorú jeseň a v zimnom období. Počet slnečných hodín na ostrove za kalendárny rok je v priemere 2450, čo je necelých 300 slnečných dní ročne.
Lesy na Vire
Už v 17. storočí bol Vir takmer celý pokrytý lesmi. Následným intenzívnym rúbaním a pálením za účelom vytvárania pastviny pre dobytok a využitia dreva, lesy na Vire pomaly mizli. Pred II. svetovou vojnou lesy na ostrove neboli takmer vôbec. V období po vojne, v dôsledku zníženia chovu dobytka, sa lesný porast a s tým súvisiace rastliny a živočíchy začali obnovovať. V súčasnej dobe je väčšina zachovaná v severozápadnej časti ostrova. Zo stromového porastu sú tu zastúpené väčšinou duby, cezmína ostrolistá, smrek, sparcium a ostružina. V druhej polovici 20. storočia obyvatelia Viru začali vysádzať borovice, ktoré teraz pokrývajú väčšinu zalesnených oblastí ostrova. Zo stredomorských kultúr sú všadeprítomné vínna réva a figovník. V poslednej dobe na ostrove už rastú aj význame olivové sadenice, ktoré tu v minulosti neboli intenzívne pestované predovšetkým kvôli silným vetrom.
Virský most
Most, spájajúci Vir s pevninou, je najvýznamnejšou stavbou na ostrove. Je to jeden z najdlhších mostov svojho druhu postavených v tejto časti Jadranu. Prepojením ostrova Vir s pevninou bola odstránená jeho závislosť na lodnom spojení a výrazne sa zlepšila komunikácia ostrova s okolitým svetom. Toto spojenie malo vplyv na ďalší rozvoj ostrova Vir. Stavanie mosta Vir začalo v roku 1974 a ukončené bolo o dva roky. Most, ktorý je nesený deviatimi betónovými stĺpmi a ďalšími dvoma v móle na konci mosta, je dlhý 378 metrov.
Tipy na výlety
Chystáte sa na dovolenku na ostrov Vir v Chorvátsku?
Ostrov Vir …
ponúka nielen nádherné pláže, ale aj množstvo zaujímavých miest, ktoré stojí za to vidieť a zabavíte aj deti
Tu je 7 tipov na miesta, ktoré sme my prešli a nemali by ste ich ani vy vynechať :
3. Zátoka Duboka Draga
6. Zadar
7. Nin
Či už sa zameriate na pláže, historické pamiatky alebo prírodné krásy, určite nebudete sklamaní!
Príjemnú dovolenku