BLOG

TIPY NA VÝLET

inšpirácia na rôzne výlety v okolí ostrova Vir,

zbierajte zážitok nie veci …

ZÁBAVA A DOBRÉ JEDLO 

kam sa ísť dobre najesť a kam dobre zabaviť, či kde nájsť najlepší taxi prevoz ? Užitočné informácie, aby bola vaša dovolenka bez starostí …

TIPY PRED CESTOU

byť pripravení na cestu k mori je to prvé, aby ste po príchode na ubytovanie mohli vypnúť a relaxovať s nami …

 

NOVINKY U NÁS

 čo nového v Chorvátsku čo by ste mali určite vedieť? Myslíme aj na to, na Vás je už iba dovolenkovať!

PLÁŽE OSTROVA VIR

DONJA PREZIDA

Pláž Donja sa nachádza na opačnej strane pobrežia v závislosti na Hornu pláž a má piesočné dno, zatiaľ čo na pobreží zmes betónu a štrku.

MILJKOVICA

Pláž Miljkovica má čiastočne piesočné a čiastočne skalnaté morské dno. Na brehu je drobný štrk, a v zázemí pláži sú hojdačky pre deti. Pláž je veľmi zaujímavá, pretože sa v blízkosti nachádza veľký počet apartmánov.

LUKA

Prístav Luka je kamenistá pláž s betónovým chodníkom. Blízkosť kaviarní a obchodov je jedna z jej výhod. Na pláži si môžete prenajať vodný skúter, a v rámci pláži sa nachádza tiež prístav pre malé lode.

RADOVANJICA

Pláž Radovanjica je čiastočne piesková a čiastočne kamenistá pláž, ktorú lemuje betónový chodník. Má krásne zariadenú promenádu so stromoradím a lavičkami, nachádza sa tu aj auto kemp. V blízkosti nájdete kaviareň a pizzeriu, taktiež športové zariadenia a zábavný park(lunapark).

JADRO

Pláž Jadro má všetko moderné vybavenie. K dispozícii sú lehátka a slnečníky, ktoré si môžete prenajať a milovníkom vodných športov sú k dispozícii vodné bicykle a skútre. Pláž má tiež vodný park, animátorov, plavčíka. Na pobreží je krásny štrk, zatiaľ čo v mori piesok.

SAPAVAC

Pláž Sapavac je známa pre svoje piesočné pobrežie a liečivé bahno s peloidnym blatom vhodným na reumatické ochorenia. Táto zátoka sa nachádza na južnej strane ostrova a má peknú polohu, pretože je chránená pred vetrom. Borovice poskytují vynikajúci tieň. Pláž  Sapavac je vhodná pre detičky.

KOZJAK

Kozjak je kamienková pláž s piesočnatým dnom, čo je charakteristika pre mnoho pláží na Vire. Polovica pláží počas dňa je na slnku, a druhá polovica v tieni. Nachádza sa v blízkosti pevnosti Kaštelina, a na južnej strane pláž uzatvára mys Kozjak.

SITE A ŠEPUNATKA

Tieto prírodné pláže sú v neprostrednej blízkosti. Sú to kamienkové pláže s piesočnatým dnom, čo je charakteristika pre mnoho pláží na Vire. Na týchto plážach nenájdete žiadne WC ani občerstvenie. Nie sú upravované, no zato ponúkajú čaro nedoknuteľnej prírody.

PEDINKA

Zátoka Pedinka je veľmi vhodná pre kotvenie jácht a motorových člnov. Má piesčité morské dno, na brehu štrk, zatiaľ čo v zadnej časti je krásny borovicový les, ktorý v horúcich dňoch poskytuje vynikajúci tieň.

SRPLJICA

Pláž Srpljica je aj malý prístav pre loďky. Vyznačuje sa kameňmi v mori, krásnym krištáľovo čistou vodou. V čase, keď je inde teplé more, je toto miesto vyhľadávané na príjemne schladenie sa a útek od preľudnených plaži. Nájdete tu aj ježkov v mori a krásnu nedotknutú prírodu mora.

MEKA

Pláž Meka je úplne prírodná pláž a celkom ďaleko od osady. Charakterizujú ju pokoj a súkromie, kamenné aj sklanaté pobrežie prelínajúce sa s pieskom a veľmi čisté more. Je vhodná predovšetkým pre príchod klzákom alebo motorovým člnom, ale aj skútrom.

DUBOKA DRAGA

Pláž, ktorá sa nachádza na severe ostrova a je najkrajšia pláž Viru. Je úplne izolovaná od osady a môžete sa na ňu dostať iba klzákom, pešo alebo plachetnicou. More je tu krištáľovo čisté a nedotknutá príroda v kombinácii s červenými skalami a štrkovo piesočným pobrežím iste poteší.

BISKUPLJAČA

Pláž Biskupljača je aj malý prístav pre loďky. Vyznačuje sa jemným pieskom v mori, zatiaľ čo pri brehu nájdete aj zmes betónu, kameňa a štrku, a čiastočne sú aj slnečníky, pod ktorými je príjemný tieň.

SMRATINA

Pláž Smratine svoju krásu skrýva medzi plážou Biskupljača a Lozice .. tu nájdete raj pre deti. Pláž je plytká a piesková. No v okolí nenájdete nič ako bufet, odporúčame si občerstvenie priniesť, ale taktiež zvyšky aj odniesť.

VELIKA SLATINA

Veľká Slatina je úplne prírodná pláž, kde nenájdete vybavenie, ako sú stoličky, slnečníky a bufety, takže sa uistite, že ste si vzali so sebou všetko, čo potrebujete. V mori je piesok, zatiaľ čo pobrežie je štrkové, o niečo ďalej sa nachádzajú trávnaté plochy. Táto pláž nemá prirodzený tieň.

MALA SLATINA

Malá Slatina je betónovaná pláž dlhá 300m. Nájdete tam pekné stromoradie a tiež aj lavičky, v blízkosti pizzerie a café bar. Morské dno tejto pláže obsahuje zmes piesku a kameňov (takže vhodné sú boty do vody).

RADNJAČA

Pláž Radnjača sa vyznačuje  jemným pieskom v mori a taktiež aj na brehu. Je to malá zátoka takmer pri konci obývanej časti Viru na severejnej strane.

LUČICA

Pláž Lučica predstavuje malý starý prístav, plne zariadený a ohradený. Morské dno je čiastočne kamenisté a čiastočne piesčité. Pláž je betónovaná, tu si môžete prenajať skútre a vodné bicykle.

ŽITNA

Pláž žitna zátoka na pobreží má zmes štrku a betónu, zatiaľ čo dno je úplne piesčité. V blízkosti pláže sa nachádza kaviareň, pekáreň a pizzeria. Na plaži nie vela prírodného tieňa.

HORNA PREZIDA

Horná pláž má piesčité dno a pobrežie je štrk a betón. Nachádza sa tu ihrisko pre deti a mládež. Inak je to čisto prírodná pláž.

ŠKOLJIĆ

Hovoria mu aj ostrov lásky Školjić Vir. Sem môžete prísť iba na člne. Tento ostrovček sa vyznačuje jemným pieskom v mori aj po celom ostrovčeku. Nájdete tu množstvo mušlí.

FKK pláž

FKK (naturistická) pláž na ostrove Vir sa nachádza na severnej strane ostrova medzi plážami Brdonja a Velika Slatina. Je to pláž Robinson Crusoe, čo znamená, že neponúka nič iné ako slnko a more. Pláž FKK je jedinečná v tom, že má množstvo sadrokartónových plotov vyrobených nudistami, aby sa chránili pred zvedavými pohľadmi rôznych okoloidúcich. Je to pláž s množstvom veľkých kameňov, ktoré sa tiež nachádzajú v mori. Pri vstupe do mora je dobré mať topánky do vody. Na pláži nie je prirodzený tieň, pretože tu nie sú žiadne stromy okrem trávy a kríkov, takže keď pôjdete na pláž, určite si zoberte slnečníky.  Pláž FKK ponúka krásny výhľad na Velebit.

FKK pláž

druhá pláž o ktorej sa vie, že je pre milovníkov FKK  Pláž KK (Nude Beach) na ostrove Vir je veľmi špecifická nudistická pláž.  FKK pláž na ostrove Vir je dlhá asi jeden kilometer a dominujú na nej prevažne skaly. Nudisti si na pláži urobili veľa kamenných prístreškov, v ktorých sa skrývajú pred prudkým slnkom a zvedavými pohľadmi, pretože pozdĺž pláže vedie chodník, ktorý spája pláž Brdonja s plážou Velika Slatina. Toto je pláž Robinson, takže ak zostanete na pláži dlhšie, vezmite si so sebou jedlo a nápoje.  Z FKK pláže Vir je krásny výhľad na Velebit.

More a jeho nástrahy

Pobrežie Vira je pomerne členité, má niekoľko menších zátok, výraznejšie rt a útesy (38km). Vir je typickým príkladom “krasového” ostrova, pretože procesy charakteristické pre kras sú najvýraznejšie.

Podnebie Vira patrí do oblasti pravého Stredomoria. Priemerný počet slnečných hodín za rok je okolo 2450, čo je takmer 300 slnečných dní. V zime prevládajú vetry severné, bura a tramontana, a na jeseň jugo a levantat. Na jar začne maestral, ktorý fúka takmer celé leto.
Lesné porasty tvoria hlavne stredomorský dub a borovice. Z listnatých stromov sú najrozšírenejšie akácie.
Na Vire sú stredomorské kultúry, z ktorých najintenzívnejšie hrozno a figy. Za posledných 10 rokov sú tu aj olivovníky.
Ostrov Vir je vďaka rôznorodej pôde, rastlinnému krytu a vode vhodný pre život rôznych druhov zvierat: králiky, hady, jašterice, jarabice a iné vtáky, žaby, polárne myši, ale aj bažanty. Z morských vtákov sú najbežnejšie čajky a pajuri (malé druhy čajok)či gnjurac.

Ostrov Vir sa nachádza 15 km od Zadaru spojený s pevninou mostom, čo ho robí ľahko prístupným, pretože prístup nie je závislý od lodných liniek.

Ostrov je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože je obklopený zátokami s pieskom a štrkovými plážami s priezračnou vodou (pieskové dno zaručuje teplejšie more bez ježkov a na ostrove nie je žiaden priemysel).

Na ostrove môžete ochutnať pokrmy v reštauráciách a krčmách, a nočný život možno nájsť v kaviarňach, z ktorých niektoré sú otvorené až do neskorých nočných hodín.

Ostrov má výbornú polohu, pretože sa môžete vydať na výlet do prírody a navštíviť národné parky Plitvické jazerá, Krka vodopády alebo Kornaty.

Vodné športy: plávanie, potápanie, plachtenie, surfovanie, jazda na vodnom skútri, surfing i windsurfing, cyklistická dráha okolo mora, nafukovací hrad postavený v mori a ďalšie atrakcie pre vaše ratolesti (preliezky, pieskoviská, hojdačky, atď. ). Je malým kúskom raja na zemi pre každého …

Tajomstvo mora

Okrem toho, že na ostrove nie je žiaden priemysel a teda jeho more je najčistejšie dávajte si pozor, lebo more je živé.

V mori počas horúcich dní sa nachádzajú rastliny, ktoré sú podobné medúze. Je to fakticky akoby tráva. Volá sa to vlasulja a pri dotyku s ňou na tele zanecháva nepríjemne popŕhlenie. Preto si nesadajte na kamene v plitkej vode. Zvyčajne tieto vlasulje sa držia pri týchto kameňoch.

Prvá pomoc je ocot alebo babský liek moč . Pomôže aj rozkrojená rajčina priložená na postihnuté miesto. Ak je popálenie veľké, vyhladajte lekársku pomoc.

Ježkovia nám vedia tiež otráviť dovolenku, ale na upravovaných hore spomenutých plážach ich môžete vidieť iba ak sa potápate hlbšie. Pri brehu sa nevyskytujú. Ich hlavný výskyt je na kameňoch.

Prvá pomoc je iba vytiahnuť ihlou pichliače a natrieť ichtiol masťou alebo framykoinom.

Morský koník, delfíny, morské korytnačky sú tu tiež no pre ľudí nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo, to skôr my ľudia sme pre nich nebezpečný..

Ak ich uvidíte prosím nepribližujte sa k nim.

V mori žije taktiež tak veľmi obávaný žralok, ale aj jemu veľmi podobný Igljun.

Najlepšie príslovie je ži a nechaj žiť .. preto aj odkaz pre rybárov .. na dobrú rybu choďte do reštaurácie a rybičky počas sezóny nechajte vegetovať, práve vtedy je totiž väčšina rýb zakázané loviť.

Detské lovenie nahodim a nič nechytím je z kamenných molov povolené v úvodzovkách. Pod týmto pojmom je myslené nahodím a nič z mora neberiem čisto ako zábava pre rodičov s deťmi.

Translate »