Vrsi

8. 10. 2022
Vrsi, malé mestečko obec tak blízko nášho ostrova Vir. Skrýva mnoštvo zátok a krás na krátke výlety cez most. Nachádza sa v neďalekej severozápadnej časti severnej Dalmácie, uprostred jedného z centrálnych polostrovov, ktorý končí s pevninou Dalmácie smerom k Pagu, asi 5 km severovýchodne od mesta Nin.
Vrsi je zdobené dlhým pobrežím, ktoré oplýva piesočnatými, kamienkovými a skalnatými prírodnými plážami. Nájdite si ideálnu pláž, vo Vrsi si určite užijete tú, ktorá splní vaše želania.
Duboka draga 
Krásna skalnatá pláž, len 10 minút chôdze od centra mesta Vrsi. Je zriedkavé nájsť takúto lákavú príležitosť pre odľahlú pláž, ktorá je tak blízko centra. Z Duboka Draga je krásny výhľad na Velebit a má krištáľovo čisté more.
Pláž Ričina
Idylická pláž, živá a rodinná. Pláž je piesočnatá a útulná, ideálne miesto na zábavu, najmä pre tých najmenších.
Pláž  Mulo
Mulo je jednou z výnimočných mestských pláží, kde si môžete užiť vonkajšiu posilňovňu. Dokázali sme, že si môžete užívať more, dobre sa opaľovať a zároveň cvičiť.
Vedľa pláže sa nachádza promenáda s hlavnou cestou, niekoľko obchodov, reštaurácií a kaviarní, ako aj mulica tj promenáda, kde si môžete každé ráno kúpiť čerstvé ryby od miestnych rybárov.
Pláž Kukinica
Krátka vzdialenosť od mesta Duboka Draga je Kukinica, ktorá je skutočnou nádherou prírodných krás a miestom na únik z reality. Ak máte radi čisté more, súkromie, perfektný výhľad na Velebit, navštívte Kukinicu. Nájdete tu dokonalý pokoj, odľahlý prístav v božskej prírodnej oáze.
Pláž Ljaljkovača
Je to jedno z najkrajších miest na kúpanie a relax v rozprávkovej prírode. So svojou nádhernou krásou Ľaľkovač zaujme ľudí, ktorí milujú prírodu a samotu.
Pláž Punta Velebit
V západnej časti Vrsi-Mula sa nachádza Punta Velebit, ktorý je tiež polostrovom. Pozostáva z neobývaných borovicových lesov dlhých tri kilometre a šírky jeden a pol kilometra. Celá oblasť je ideálna na nájdenie samoty. Ak si naozaj chcete oddýchnuť a uniknúť z ruchu mestských pláží, Punta Velebit s borovicami je vašim najbližším a dokonalým prístavom.
Vrsi sú pomenované podľa ich umiestnenia na vrchu a odtiaľ názov Vrsi, čo je množné číslo na vrchu, namiesto vrcholov. Obyvateľom Vrsi je Vrsanac a obyvateľkom je Vrsanka.
Obec Vrsi bola založená v stredoveku a od tej doby sa v písomných prameňoch spomína. 1387, potom od roku 1488 a neskôr, ale zničený a opustený v benátsko-tureckých vojnách v 16. a 17. storočí. Po odchode Turkov bola obec prestavaná na svoje súčasné miesto.
Obec Vrsi je bohatá na kultúrne dedičstvo a prírodné krásy. Obyvatelia sa zaoberajú prevažne poľnohospodárstvom, cestovným ruchom a námorníctvom.
Jedným z najväčších prírodných zdrojov obce Vrsi je prekrásne a členité pobrežie. Na pobreží dominujú prírodné zátoky a skryté pláže.
Kultúrne dedičstvo:
Územie Vrsi bolo vďaka svojim prírodným a klimatickým výhodám osídlené už viac ako 10 000 rokov, o čom svedčia početné archeologické pozostatky z dávnej minulosti.
Chorváti sa usadili na území obce už v 7. storočí nl a stavali stredoveké osady v Jasenove, Vrsi, Sv.Tom a Seline na starodávnych a rímskych pozostatkoch. Niektoré priezviská uvedené v prameňoch svedčia o existencii týchto osád a žijú vo Vrsi aj po tom, čo sa Turci stiahli.
V benátsko-tureckých vojnách v 16. a 17. storočí sa tieto 4 osady: Jasenovo, Vrsi, Sv. Thomas a Seline boli zničení a vynorilo sa z nich jedinečné miesto zvané Vrsi.
Väčšina obyvateľov sa po stiahnutí Turkov do Vrsy presťahovala z okresov Kotar, Bukovica a Lika. Prvé údaje o počte obyvateľov boli zaznamenané v roku 1603 a vtedy mala Vrsi 100 obyvateľov. V priebehu rokov bola populácia na vzostupnej trajektórii a dnes je vo Vrsi 38 priezvisk alebo rodov.
Skutočnosť, že Vrsi pochádza zo štyroch osád, potvrdzujú cirkvi (kostolíky), ktoré stále existujú v oblastiach týchto bývalých osád. Dnes sa toto miesto pýši kostolom, ktoré tvoria naše kultúrne dedičstvo.

Môžete si tiež prečítať

Na čo nezabudnúť pred dovolenkou

Na čo nezabudnúť pred dovolenkou

Dovolenka pri mori, zoznam vecí, ktoré nesmiete zabudnúť: Prichádza leto a s ním aj očakávaný dovolenkový čas, ktorý strávi opäť množstvo Slovákov...

Potápanie v Chorvátsku

Potápanie v Chorvátsku

Všetci sa zhodujú, že v Chorvátsku sú miesta, kde vás príroda okúzli neuveriteľnou krásou. Tiež podmorský svet Chorvátska ukrýva miesta úplne...

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny, Vyskladajte si cestovné poistenie podľa seba vážneho akútneho...

Translate »