Vratné flaše

7. 10. 2022

Pri nákupe nápojov a nápojov balených v PET obaloch, nevratných sklenených obaloch a Al a Fe obaloch (okrem mlieka a mliečnych výrobkov) a pri objeme nad 0,20 l máte nárok na vrátenie peňazí vo výške 0,50 HRK. na jednu baliacu jednotku. Predajcovia (obchodníci), ktorých predajná plocha je väčšia ako 200 m2, sú povinní prevziať od spotrebiteľa obaly všetkých výrobkov, za čo sa platí poplatok 0,5 HRK za vrátenú fľašu/plechovku. 

V týchto väčších supermarketoch (v každom LIDLI, KAUFLANDE, INTERSPARE, KONZUME)  sa nachádzajú automaty – v Chorvátsku ich nájdete vo väčších mestách v dedinách a v menších letoviskách toto budete hľadať márne a zvyčajne to závisí od obchodného reťazca či vedia nájsť na leto pracovnú silu na tento typ práce.

Vrátený obal musí spĺňať nasledujúce podmienky:

  • Fľaše museli byť vyrobené v Chorvátskej republike po 1. januári 2006
  • Musia byť prázdne, čisté, väčšie ako 2 dcl a nepokrčené
  • Maloobchodné predajne dostanú maximálne 80 kusov nákupných obalov
  • Obal musí byť označený ako „vrátenie peňazí“

ZAGREB ZADAR SPLIT DUBROVNIK RIJEKA PULA  SIBENIK – isto tieto automaty majú, tam to viete aj bez osoby samy vrátiť. Ľudovo povedané: vo veľkých potravinách je zberná separovacia mašina, tam sa vložia zálohované komodity a vytlačí sa bloček, ktorý sa odráta z nákupu v obchode.

Viete ako to robíme my??

Keďže Vir je malé miesto (veľké zároveň) zbierame a triedime vo vreci fľaše plechovky sklo. Sklo ako minerálna voda alebo pivové fľaše si samy vrátime – zameníme za plné.

PET a PLECHOVKY – po naplnení vrecia to dám ku garáži a miestny ujo zozbiera a odnesie si – to čo zozbiera na mojom vreci cca 5-10 eur má na prilepšenie a ja mám separované ..ale nemusím stáť v rade, odratúvať 80 kusov (tak je denný odber na osobu obmedzený) a ešte mám aj dobrý pocit, že som ujovi pomohla.

Môžete si tiež prečítať

Potápanie v Chorvátsku

Potápanie v Chorvátsku

Všetci sa zhodujú, že v Chorvátsku sú miesta, kde vás príroda okúzli neuveriteľnou krásou. Tiež podmorský svet Chorvátska ukrýva miesta úplne...

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny, Vyskladajte si cestovné poistenie podľa seba vážneho akútneho...

Zámok Trakoščan

Zámok Trakoščan

Rozprávkové, krásne, takmer neskutočné, by sme mohli stručne opísať jedno z najromantickejších miest, aké ste kedy videli. V chorvátskom Zagorí pri...

Translate »