Váš domáci miláčik na dovolenke

15. 02. 2023

Odporúčania ako sa správať na ubytovaní z ponuky zazivir ak s Vami na dovolenku ide aj Váš domáci miláčik.

Dovolenka so psom: áno alebo nie?

Ak ste sa rozhodli zobrať psíka so sebou na dovolenku, mali by ste si byť istí, že:

  • váš psík je v dobrom zdravotnom stave a zvládne cestu
  • vo vašej cieľovej destinácii nehrozia príliš veľké teploty (dobrý nápad je ísť na dovolenku k moru so psom mimo hlavnú sezónu, teda v mesiacoch máj, jún, september a október)
  • váš psík dovŕšil vek 3 mesiacov.

Existuje veľa rôznych doporučení a názorov, ktoré sa týkajú o dovolenkovania s domácim maznáčikom. Ak sa nechcete rozlúčiť s najšantivejším členom Vašej domácnosti alebo si naopak myslíte, že by bolo pre ňho lepšie, keby nemenil svoje okolie, pripravili sme pár odporúčaní pre dovolenku s Vašim psom, mačkou a papagájom, , ktoré vám, dúfame, pomôžu pri rozhodovaní.

Jedna vec je istá: v dnešnej dobe existuje veľká škála ubytovacích možností pre tých, ktorí cestujú s domácim miláčikom, vďaka čomu je plánovanie dovolenky oveľa jednoduchšie.

Prv než začnete samotnú dovolenku plánovať, mali by ste vedieť, že zmena okolia a denného režimu je pre vaše domáce zvieratká oveľa stresujúcejšia, akoby ste mohli predpokladať. Preto by ste mali v prvom rade zvážiť, či chcete svoje domáce zvieratko vodiť so sebou alebo ho nechávať doma. V žiadnom prípade to nie je jednoduché rozhodnutie, pretože akokoľvek sa rozhodnete podstatne to vašu dovolenku ovplyvní. Najdôležitejšie faktory pri rozhodovaní o dovolenke s domácim zvieratkom sú: destinácia, dĺžka dovolenky a spôsob dopravy. . No hneď na začiatku je potrebné skontrolovať požiadavky a obmedzenia týkajúce sa samotného prevozu zvieraťa, pretože na tom závisí, či bude vôbec možné vziať ho so sebou.

Vhodné ubytovanie

V prvom rade si vyberte ubytovanie, v ktorom akceptujú aj domáce zvieratká. Dôležité je aj to, či máte malého alebo veľkého psa. Zvieratká nad 10 kg nebývajú prijímané vo všetkých hoteloch.

Pri pobyte so zvieratkom rátajte s príplatkami, ktoré sa líšia v závislosti od typu ubytovania.

Overte si taktiež, či sa v okolí nachádzajú pláže, kde je povolený prístup so psom.

Ak ste ubytovaní v súkromnom objekte, bude pre Vás určite dôležité, či sa pri objekte nachádza dvor, či ho využívajú aj iní hostia (v prípade, že má objekt viac ubytovacích jednotiek) ale aj ako ďaleko sú iné miesta, vhodné pre Vášho miláčika na venčenie.

Počas vášho pobytu nie je dovolené, aby ste vášho miláčika nechávali na ubytovaní samého a zatvoreného. Ak plánujete výlety, celodenný pobyt na pláži, prispôsobte sa tomu tak, aby aj Váš miláčik bol s vami.

Ak má váš pes problémy so správaním, nemá rád davy, je bojazlivý, priveľa šteká a ťažko znáša horúčavu, bolo by pravdepodobne lepšie nechať ho doma alebo u Vášho priateľa, ktorého dobre pozná. To isté platí, ak si myslíte, že sa Váš pes ťažko prispôsobuje novým miestam, ľuďom a situáciám. Ak máte šteňa, nové situácie, ľudia a miesta by preň nemali byť problémom, pretože to len šteňaťu pomôže zvyknúť si na Váš životný štýl. Avšak samotné cestovanie môže byť pre šteniatka únavné a nebezpečné – teplo nie je ich priateľom a pobyt na slnku môže byť veľmi nebezpečný.

Bezpečné cestovanie

Ak sa chystáte dovolenkovať so psom, ideálnou voľbou cestovného prostriedku je auto. Pre väčšiu bezpečnosť a pohodlie seba aj psa vám odporúčame vybaviť zadné sedadlá auta dekou a špeciálnym postrojom pre psa, ktorý pripomína bezpečnostný pás. Pri cestovaní robte častejšie prestávky, nezabúdajte psíka poriadne vyvenčiť a dbajte o jeho pitný režim. Teplota v aute by nemala byť nižšia od teploty vonku o viac ako 7° Celzia.

Ak plánujete prepraviť vášho domáceho miláčika autom, musíte ho najskôr navyknúť na jazdu. Najlepšie by bolo začať s krátkym cvičením samotného sedenia s domácim zvieraťom v stojacom aute a postupne začať aj s krátkymi jazdami aby zviera pochopilo, že je cestovanie autom súčasť jeho života a nielen niečo, čo predchádza návšteve veterinára. Pre zvieratká je väčšinou príjemnejšie hľadieť smerom dopredu, nie cez bočné okienka, a preto to berte do úvahy, keď budete pre neho hľadať vhodné miesto. Ďalšou možnosťou je zvieracia prepravka, no uistite sa, že je dostatočne veľká a že sa v nej zviera môže voľne otáčať a bez problémov zdvihnúť. Majte tiež na pamäti, že by sa prepravka mala dať dobre upevniť aby sa predišlo nehode. Niektorým zvieratám môže preprava spôsobovať trápenie a preto ak je to možné, stiahnite niektoré okná, aby sa vyrovnal v aute tlak, a tým sa stala jazda príjemnejšou. Počas cesty počítajte s viacerými prestávkami, najmä, ak cestujete so psom, pre ktorého je venčenie nevyhnutnosťou a možnosťou vydať nahromadenú energiu. No a nakoniec, pripravte si dostatok liekov, pretože väčšina tých, ktoré pomáhajú nám, môžu poslúžiť aj domácim zvieratám.

Zdravie na prvom mieste

Aj keď je váš pes zdravý, pre istotu navštívte pred vycestovaním veterinára a choďte na preventívnu prehliadku. Overte si, či v krajine, do ktorej cestujete, je potrebné, aby bol psík zaočkovaný proti besnote alebo označený elektronickým čipom, prípadne tetovaním.

Dobrý nápad je, vybaviť vášmu psíkovi medzinárodný cestovný pas (PetPass). Tento doklad je tiež podmienkou pre uzavretie cestovného poistenia pre vášho maznáčika, ktoré využijete v prípade nečakaných zdravotných ťažkostí, ale aj škôd.

Bez ohľadu na druh Vášho domáceho maznáčika, bolo by dobré urobiť všetky potrebné opatrenia, ktoré sa týkajú ich zdravia – od očkovania až po čistenie od parazitov. Okrem toho sa uistite, či sú v krajine, do ktorej idete, predpísané nejaké špeciálne očkovacie látky. Pri cestovaní s domácimi miláčikmi majte na pamäti, že ich môže skontrolovať polícia a vyžadovať aj medzinárodný veterinárny certifikát ako dôkaz o zdraví zvieraťa. Ak na cesty vezmete svojho psa, mačku alebo papagája, musíte myslieť na všetky dokumenty, ktoré sú potrebné. Pokiaľ ide o Chorvátsko, zviera budú kontrolovať, budete musieť preukázať medzinárodné osvedčenie o jeho zdraví (veterinárny certifikát) respektíve pas, kde sa uvádza majiteľ, ako aj potvrdenie o očkovaní (očkovanie proti besnote je povinné). Okrem toho musí mať zviera mikročip alebo dobre čitateľné tetovanie vytvorené pred 3. júlom 2011.

Navyše je v Chorvátsku zakázaný dovoz alebo prechodný pobyt nebezpečných psov – ako je pitbull teriér a jeho kríženci, ktorí nie sú uvedení v registri Medzinárodnej kynologickej federácie.

A nakoniec, ak plánujete cestu do Chorvátska s viac ako piatimi domácimi miláčikmi, vedzte, že môžu byť na hraniciach veterinárne kontrolované.

Starostlivosť o psíka na dovolenke

Aj na dovolenke potrebuje váš psík pravidelný príjem potravy (pozor na pokazené konzervy) a vody (nie ľadovej). Vyhýbajte sa priamemu slnku a na dlhé prechádzky so psom sa radšej vyberte večer.

Kúpanie v mori je obľúbenou činnosťou mnohých psov. Vyberajte bezpečné pláže, podľa možností s pieskovým alebo štrkovým dnom, kde nie sú ostré kamene ani morskí ježkovia. Dávajte taktiež pozor na to, aby to váš psík neprehnal s pitím slanej vody, ktorá by mu mohla spôsobiť tráviace ťažkosti.

a POZOR – na ostrove VIR – je na väčšine pláži zákaz kúpania so psom.

Pláž pre psov na VIRE – je : Virić, Uvala svinja, Duboka draga, Site alebo z druhej strany mosta – Privlacka plaža pre psov – avšak všade kde budete musí byť váš psík na vôdzke.

Keď ste sa raz rozhodli, že chcete dovolenkovať s domácim zvieratkom, je čas preveriť praktické detaily, ktoré sa týkajú destinácie alebo konkrétneho ubytovacieho zariadenia.

Keď hovoríme o psoch, pravdepodobne sa nebudete môcť dočkať, kedy sa s ním vydáte na pláž, najmä ak má rád kúpanie. ..myslite na to, že Váš pes potrebuje chládok a aj ochranu pred slnkom. Preto sa snažte podľa toho zariadiť – vezmite si slnečník alebo stan, krémy s ochranným faktorom a pitnú vodu. Vezmite mu aj hračky aby sa mohol dostatočne zabaviť aj na pláži. A vyhraďte si dostatok času aby sa vybehal a minul energiu, ktorá sa nahromadí obmedzeným pohybom počas dní dovolenky.

Ak z nejakého dôvodu Váš pes nebude chcieť vojsť do mora, bolo by dobré aby ste ho do toho netlačili ale naopak ho pustili aby si užíval hru na pláži. Ešte raz zdôrazňujeme aké je dôležité so sebou nosiť krém, ktorý zmierňuje začervenanie kože a môže poslúžiť aj Vášmu psovi ak ho bodne nejaký hmyz alebo môže uľaviť uboľaveným labkám od horúceho piesku na pláži. Hodiť sa Vám bude aj pinzeta, ktorou rýchlo odstránite kliešťa alebo tŕň z kože psa. Kamkoľvek idete, noste so sebou misku a vodu na pitie, pretože veľké horúčavy sú pre Vašeho psa nebezpečné.

Ak budete na vášho psíka dávať pozor, užijete si spolu kopec zábavy a vynikajúcu, pohodovú dovolenku, na ktorú budete ešte dlho spomínať.

Môžete si tiež prečítať

Potápanie v Chorvátsku

Potápanie v Chorvátsku

Všetci sa zhodujú, že v Chorvátsku sú miesta, kde vás príroda okúzli neuveriteľnou krásou. Tiež podmorský svet Chorvátska ukrýva miesta úplne...

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny, Vyskladajte si cestovné poistenie podľa seba vážneho akútneho...

Zámok Trakoščan

Zámok Trakoščan

Rozprávkové, krásne, takmer neskutočné, by sme mohli stručne opísať jedno z najromantickejších miest, aké ste kedy videli. V chorvátskom Zagorí pri...

Translate »