Plitvické jazerá, Korenica a Slunj Rastoke

Cesta na dovolenku niekedy býva náročná obzvlášť, ak nie ste zvyknutí na dlhé cesty. Preto vám odporúčame možnosť ubytovania na pol ceste. Lokalita je viac ako vynikajúca. Plitvice, Korenica alebo Slunj Rastoke.  Ubytovanie je na skok od Plitvických jazier alebo smer na druhú stranu Slunj malé mestečko obklopené vodopádmi a riekou Korana. Taktiež je v blízkosti mestečko Korenica a známa Macola Zoo či Zipline.  Môžete sa tu zastaviť prespať poobzerať si nádherné okolie prírodu jazerá a vodopády. Cez náš portál ZAŽI VIR okrem ubytovania nájdete aj základné informácie kam ísť a čo vidieť pri oddychu pri pol ceste smer k moru alebo od mora. 

Plitvické jazerá 

Najznámejším národným parkom v Chorvátsku sú bezpochyby Plitvické jazerá, ktorým sa skrátene hovorí Plitvice. Jedná sa o terasovitú sústavu sladkovodných jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Oblasť národného parku Plitvické jazerá je od roku 1979 zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Ak plánujete cestu do tohto prekrásneho národného parku, pozrite sa na mapu a ceny vstupného.

Národný park Plitvické jazerá leží v Chorvátsku v oblasti Lika, v nadmorskej výške 500 až 640 m. Jedná sa o terasovitú sústavu 16 jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Plocha národného parku činí cca 295 km2, z toho cca 2 km2 zaberajú vodné plochy.

Prvá zmienka o oblasti pod týmto menom pochádza z roku 1777. Riečka Plitvica, ktorá dala jazernej sústave meno, nespája žiadne jazerá, ale padá vysokým vodopádom z boku do kaňonu pod najnižšie položeným jazierkom Novakovića Brod. Jazerná sústava nevznikla v jej riečisku, ale na blízkych riekach Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Až po vzájomnom spojení sa ich vody spájajú s riečkou Plitvica. Vzniknutá rieka nesie meno Korana.

Plitvické jazerá boli vyhlásené národným parkom Chorvátska 8. 4. 1949. Hlavnou úlohou bolo predovšetkým chrániť unikátnu kaskádu jazier s prevýšením 156 m.

Národný park Plitvické jazerá bol pre verejnosť do roku 1958 úplne uzavretý. Bohužiaľ ani tomuto čarovnému kusu krajiny sa nevyhli vojnové operácie občianskej vojny, a to predovšetkým v roku 1991.

Dnes je národný park Plitvické jazerá veľkou turistickou atrakciou v Chorvátsku, ktorú každoročne navštívi cca 200 000 ľudí. Celý národný park je veľmi dobre organizovaný tak, aby bol pre návštevníkov dostupný a bezpečný. Sú vybudované chodníčky, mostíky, jazdí tu kyvadlová doprava a po jazere Kozjak malý parník.

V súčasnej dobe nie je celý park sprístupnený. Dôvodom uzavretia niektorých častí je ochrana a konzervácia ekosystému. Je možné si prezrieť jazerá, okolo ktorých sú vybudované chodníčky a sú zahrnuté do prehliadkových trás.

Prehliadka a pohyb po vytýčených trasách sú bezpečné.

Kúpanie v celom národnom parku je prísne zakázané.

Vzhľadom k pomerne vysokej cene vstupného a rozsiahlosti národného parku si na jeho prehliadku vyčleňte dostatok času – odporúčame minimálne 5 hodín.

Cena vstupenky zahŕňa jazdu panoramatickým vláčikom a výletnou loďou.

Ak by ste si priali venovať prehliadke parku väčší počet dní, je možné si zakúpiť dvojdňový vstup.

Aktuálny cenník nájdete na stránkach Národného parku Plitvice

https://np-plitvicka-jezera.hr/en/plan-your-visit/istrazite-jezera/price-list/

Jazernú sústavu obklopujú zalesnené kopce masívu Velika Kapela a Plješevice. Sústava jazier leží vo vápencovej preliačine. Jej tvár sa menila po stáročia premenami travertínových hrádzí na terasách, eróziou travertínových blokov a ďalších prírodných vplyvov v krajine.

Sústava sa delí na dve časti: dolná časť so 4 jazerami (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) a horná časť s 12 jazerami

(Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak).

Proščanské jazero je najvyššie jazero a leží v nadmorskej výške 639 m. Najnižšie položené je jazero Novaković Brod v 503 m. Najhlbším a najväčším jazerom je jazero Kozjak (rozloha 81,5 ha a hĺbka 46 m).

Jazerná sústava je spojená vodopádmi vysokými až 76 m. Za najkrajšie sú považované vodopády Sastavci s výškou 49 m. Voda v jazerách je v lete teplá cca do 24 ° C. V zime voda zamŕza. V dolnej časti sústavy je 20 krasových jaskýň.

O tunajšom lesnom poraste sa má medzi odborníkmi za to, že patrí k najzachovalejším svojho druhu v Chorvátsku a v Európe vôbec. Vzácna je aj tunajšia flóra. V rámci národného parku sú prísne chránené a neprístupné lokality, kde sa nachádzajú endemické rastliny – jedná sa napr. o lúku so 42 druhmi orchideí alebo lúku so 16 druhy ľalií.

Neprístupné sú tiež pralesné rezervácie. V lesoch žijú veľké šelmy – medvede, vlci, rysy. Údajne ich tu žije najviac zo všetkých chorvátskych lokalít. Hojná je tu aj vysoká a čierna zver. Jazerá sú bohaté na ryby a raky, ale lov je prísne zakázaný.

Slunj Rastoke

Ak vás zaujíma, čo vidieť v Slunj, v tomto texte vám prinášame 10 skvelých lokalít v destinácii Slunj Rastoke. Návštevníci destinácie Slunj Rastoke sú často ohromení krásou oblasti Slunj.

Nečakane krásny, so zachovalým prostredím a bez davov ľudí, Slunj je destinácia neďaleko Národného parku Plitvické jazerá.

Osídlenie Rastoke boli v roku 1962 vyhlásené za prírodnú vzácnosť . Toto miesto architektonický vyzerá ako osady, mlyny a ich funkcie Rastoke sú ako vidiecky celok chránený od roku 1969 ako pamätník kultúry.

Dnes v Rastoki  tri rodiny udržiavajú mlyny, rodina Jareb dokonca aj na svojom mlyne melie obilie.

Bazén Kotol na rieke Korana

Pre miestnych je toto ideálne miesto pri rieke Korana na pobyt, hlavne počas leta, ktoré využívajú na kúpanie a oddych pri rieke Korane .

Kotlac je na samote obklopený lesom “ Jelvik „. kúpalisko v kaňone rieky Korana so zdrojmi pitnej vody, má početné bazény kaskády a plytčiny. Osviežujúca vôňa vody, zelený les, bystra rieka Korana…

Sum Jelvik

Sum Jelvik je obľúbeným miestom na rekreáciu miestnych obyvateľov počas celého roka . Vzdialený všetko niekoľko minútu chôdze od Rastoka ponúka ticho  samotu a miesta na izoláciu a dokonalý relax.

Napoleonove miesto

obľúbené miesto na sledovanie západu Slnka

Gradina

Slunjska pevnosť ,  známa ako Gradina je stálym svedkom  vojny utrpenia a ničenia ale zároveň odporu a obrany regiónu .

Františka Frankopan Slunj (1536 -1572)  obránil toto miesto proti tureckým útokov

Mocanov most

V oblasti Rastok existuje celá séria malých drevených mostov.

Ako prvý bol postavený most Mocan drevený most na Slunjčici ktorá ma svoj strategický  význam .

Starý rozvádzač na rieke Slnečný svit

Obľúbené miesto na oddych miestnych obyvateľov

Dnes je tu sídlo rybolovu spoločnosti“ Slunjčica “ Slunj .

kostol Najsvätejšej Trojici

1726 postavený a zrekonštruovaný objekt  farnosť cirkvi

Cirkev bola vždy dôležitá  sociálny a duchovný bod miestneho obyvateľov. Dnes je to kostol Najsvätejšej Trojice najcennejšie posvätný objekt oblasti Slunj

Socha prvého Chorváta Olympionika  Milan Neralic

narodený Milan Neralić (1875 – 1918) zo Slunja, jeden z najlepších šermiarov v čase Rakúsko-Uhorska, v roku 1900 v Paríži vyhral bronzovú olympijsku medailu v šerme

Mestský park

Nachádza sa tu park s jazierkami a vodopádom postavený v roku 1871 na administratívne, verejné a sakrálne účely. Pre miestnych obyvateľov je toto hlavné miesto pre stretnutia a obľúbený hrací kútik  deti .

ZIPLINE MEDO

Čo je zipline?

V prípade zipline ide o „lanovku“, na ktorej nesedíš, ale visíš. Oblečieš si popruh, pripevníš ho kladkou na oceľové lano, ktoré je natiahnuté medzi začínajúcim a konečným bodom, a spustíš sa v určitom sklone. Samotná rýchlosť zipline závisí od sklonu, nefunguje tu totiž mechanika, ale samotná gravitácia. Aj preto ju nájdeš vo vyšších nadmorských výškach, z ktorých sa spúšťaš dolu.  Tak ak ste niekedy snívali, že letíte vyskúšajte to práve tu.  Garantujem Vám skvelý zážitok.

https://zipline-plitvice.com/index.php/cjenik/zipline-pazi-medo-cj/

https://www.lika-destination.hr/sport-outdoor/rekreacija/zip-line-pazi-medo

Sny ovplyvniť nevieme, ale vieme vám poskytnúť zážitok, ktorý sa najviac podobá snom o lietaní.

Len si predstavte:    – 80 metrov nad zemou!     – Leťte rýchlosťou 120 km/h po celej dĺžke zipsu 1700 m!   – A zároveň si užijete pohľad z vtáčej perspektívy.  – Pod vami sa strieda hustý les, zelené polia a údolia, krajina krásnej Liky.

Zipline Medo sa nachádza na západnej hranici Národného parku Plitvické jazerá, 20 km od štátnej cesty A1. Blízkosť Národného parku Plitvické jazerá, Národného parku Severný Velebit a rieky Gacka robia túto oblasť jedinečnou a zaujímavou pre mnohých milovníkov nedotknutej prírody.

Na zip line si môžete zarezervovať svoj „sólo“ let alebo tandemový let (spolu) a môžete si požičať kameru a nahrať svoj „selfie“ let a/alebo panoramatický let. Môžete si tiež rezervovať lezenie s inštruktorom (s vedením) alebo bez inštruktora (odvážne) na umelej lezeckej skale, zahrať si discgolf a tiež si môžete požičať bicykle a prejsť sa krásnou krajinou Lika

MINI ZOO KORENICA

Na tomto mieste, okrem malej prehliadky medveďov sa práve tu viete skvele naobedovať.

Tento podnik funguje 365 dní v roku a skoro 24 hodín denne. Môžete ochutnať skvelý jelení guláš, alebo typickú Chorvátsku špecialitu.

Takto si Váš pobyt na polceste môžete užiť bez stresu a otázky „čo budeme variť“

https://maps.app.goo.gl/zqGKSXBKbunQCywt8

https://maps.app.goo.gl/cnVA88tKLYUBNiid7

Restaurant Macola adresa :  D1 67, 53230, Gradina Korenička

naša ponuka ubytovania

čoskoro pridáme ponuku nášho ubytovania v tejto lokalite

Translate »