Na čo nezabudnúť pred dovolenkou

4. 11. 2022

Dovolenka pri mori, zoznam vecí, ktoré nesmiete zabudnúť:

Prichádza leto a s ním aj očakávaný dovolenkový čas, ktorý strávi opäť množstvo Slovákov pri mori. Aby sa vaša príprava aj samotný pobyt zaobišiel bez zbytočného stresu a problémov, pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré by ste si mali zbaliť.

7 vecí, na ktoré nesmiete zabudnúť!

Bez niečoho sa na dovolenke zaobídete, niečo jednoducho musíte mať, nech už cestujete kamkoľvek. Toto je pár vecí, ktorými začnite:

 1. cestovný pas alebo občiansky preukaz: overte si ich dobu platnosti, pri pase je dobré mať „rezervu“ aspoň pol roka. Aj deti musia mať vlastný pas. V rámci Európskej únie vám stačí občiansky preukaz / ale s fotografiou a verte mi treba ho aj po 1.1.2023 hoc budeme v shengene pri nehode alebo hospitalizacii vám bude potrebný aj takýto doklad.
 2. ostatné cestovné doklady ako je cestovná zmluva, pokyny, letenka, cestovný lístok, vodičský preukaz ap.
 3. peniaze, prípadne kreditná karta
 4. cestovné poistenie a ak je to potrebné, tak aj víza
 5. lieky, ktoré musíte užívať (zdravotná kartička, Európsky preukaz zdravotného poistenia) pozor na isté druhy liekov treba mať u seba aj potvrdenie o trvalom užívaní takýchto liekov.
 6. dioptrické okuliare, či kontaktné šošovky (rezervu)
 7. mobilný telefón s nabíjačkou, roaming, prípadne si dokúpite SIM kartu v danej krajine

APROPO, mohol by tu byť aj bod 8, a to servis vášho auta, ale o tom bude ďalší blog  – v časti za oponou.

Hovorí sa, že pred cestou nesmiete zabudnúť len dve veci – pas a kreditnú kartu, všetko ostatné už zoženiete v prípade nutnosti na mieste. Aj tak je však samozrejme lepšie na nič nezabudnúť a pobyt na dovolenke stráviť oddychom a nie zháňaním vecí, ktoré vám chýbajú.

Nevyhnutné veci

Cestovné poistenie by ste mali uzavrieť ešte doma pred odjazdom, chráni vás pred prípadnými zdravotnými problémami, aby ste si ich tam nemuseli sami hradiť. Kartička všeobecného európskeho poistenia znamená iba ošetrenie v život ohrozujúcich prípadoch.

Na čo nezabudnúť doma

 • Nechajte rodine kľúče od bytu a adresu, kde dovolenkujete s kontaktom na hotel alebo apartmán, v  ktorom trávite dovolenku.
 • Zabezpečte niekoho, aby vám vyberal schránku a polieval kvetiny, staral sa o prípadné domáce zvieratá.
 • Cenné veci uložte niekam mimo domova – k rodičom, priateľom.
 • Vypnite z elektriny všetky elektrické spotrebiče.
 • Vypnite tiež vodu a plyn.

A teraz už iba resetujte svoju hlavu naštelujte sa do módu RELAX a užívajte si plnými dúškami vašu skvelú dovolenku u nás na ostrove VIR.

Môžete si tiež prečítať

Potápanie v Chorvátsku

Potápanie v Chorvátsku

Všetci sa zhodujú, že v Chorvátsku sú miesta, kde vás príroda okúzli neuveriteľnou krásou. Tiež podmorský svet Chorvátska ukrýva miesta úplne...

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny, Vyskladajte si cestovné poistenie podľa seba vážneho akútneho...

Zámok Trakoščan

Zámok Trakoščan

Rozprávkové, krásne, takmer neskutočné, by sme mohli stručne opísať jedno z najromantickejších miest, aké ste kedy videli. V chorvátskom Zagorí pri...

Translate »