Ako správne jazdiť v tuneloch

5. 11. 2022

Chorvátsko, najobľúbenejšia dovolenková destinácia medzi slovenskými turistami, ponúka úchvatné výhľady, príjemné kúpanie aj priaznivé ceny. Predovšetkým je ale dopravne dostupné. Na Makarsku, jedno z najvzdialenejších chorvátskych letovísk, sa autom z Bratislavy dostanete za necelých 10 hodín, a ku nám na ostrov Vir, ktorí je spojený  s mostom to trvá z Bratislavy iba 7 hodín a to jazdíte naozaj predpisovo a nie ako F1. 

Každý rok sa na dovolenku do Chorvátska chystá odhadom okolo 600 000 Slovákov. Aby ste si dovolenku užili bez zbytočných problémov, pozrime sa, ako sa správne správať v tuneloch.

Chorvátsko disponuje 44 tunelmi. Dôležité je dodržiavať aj maximálnu povolenú rýchlosť v tuneli. V Chorvátsku je to 100 km/h.

Na čo upriamiť pozornosť pri jazde chorvátskymi tunelmi

Pred vjazdom do tunela je potrebné zložiť si slnečné okuliare a zapnúť stretávacie svetlá. Takisto je nevyhnutné zavrieť okná a zapnúť cirkuláciu vo vnútri vozidla. Na čo by si motoristi mali dať pozor, je zapnúť si rádio na kanál dopravných informácií. Pred vjazdom do tunela je potrebné si stále skontrolovať stav paliva a teplotu motora a v neposlednom rade je dôležité sledovať dopravné značenie. Počas jazdy v tuneli je potrebné sledovať dopravné značenia a prispôsobiť im jazdu v tuneli. V tuneli v žiadnom prípade nie je možné otáčať sa, cúvať, meniť jazdné pruhy či blikať diaľkovými svetlami. V neposlednom rade je nutné dodržiavať bezpečnostnú vzdialenosť medzi vozidlami. 

Čomu sa vyvarovať v tuneli 

Najčastejšie chyby, ktoré motoristi robia v tuneli, patrí nedodržiavanie rýchlosti a vzdialenosti. V prípade, ak svietia výstražné značenia, nevstupujte do tunela. Ďalšou najčastejšou chybou je nedodržiavanie predpísanej vzdialenosti medzi vozidlami. Na čo by motoristi mali v neposlednom rade myslieť, je mať dostatok paliva a zapnuté stretávacie svetlá. V žiadnom prípade nie je v tuneli prípustné otáčať sa do protismeru.

Bezpečnosť a opatrnosť na prvom mieste aj v slovenských tuneloch 

Aj v slovenských tuneloch platí zásada, že bezpečnému prejazdu tunelom napomáhajú technické inovácie, bezpečnostné prvky, ale predovšetkým ohľaduplné správanie vodičov. Súčasťou slovenských diaľnic je 11 tunelov, ďalšia trojica je vo výstavbe. Viete, ako sa správať  v tuneli v prípade vzniku dopravnej nehody?

Ak ste sa stali priamym účastníkom dopravnej nehody, je potrebné vyhľadať najbližšiu SOS kabínku a spojiť sa s operátorom tunela, ktorý situáciu vyhodnotí a následne Vám poskytne ďalšie potrebné informácie. Ak ste sa ocitli v kolóne, odstavte vozidlo čo najbližšie k obrubníku a počúvajte pokyny z autorádia na frekvencii, poprípade z tunelového rozhlasu. Zachovajte pokoj, vypnite motor a čakajte na ďalšie pokyny.

Požiar v tuneli 

V prípade, že sa ocitnete v tuneli v čase vzniku požiaru, je nevyhnutné použiť hasiaci prístroj z SOS kabínky. V prípade, ak je požiar väčších rozmerov, je potrebné sa vyslobodiť z auta a opustiť tunel najbližším únikovým východom, pričom je nevyhnutné sledovať značenia na stenách tunela. Aj v tomto prípade je potrebné odstaviť vozidlo čo najbližšie k obrubníku, vypnúť motor, nechať kľúče v zapaľovaní a opustiť  tunel najbližším únikovým východom sledujúc značenia na stenách tunela.

Čo je dobré vedieť o SOS kabínkach a zálivoch v tuneli

SOS kabínky sú od seba vzdialené maximálne 150 metrov a okrem prostriedku na spojenie s operátorom obsahujú aj dva hasiace prístroje. Núdzové zálivy sú od seba vzdialené maximálne 750 metrov, avšak pri tuneloch s dĺžkou pod 1500 m máme aspoň jeden, ktorý sa nachádza približne v strede tunela.

Verím, že na vašu Dovolenku v Chorvátsku na krásny ostrov Vir docestujete v zdraví. Už sa na Vás tešíme. 

Môžete si tiež prečítať

Potápanie v Chorvátsku

Potápanie v Chorvátsku

Všetci sa zhodujú, že v Chorvátsku sú miesta, kde vás príroda okúzli neuveriteľnou krásou. Tiež podmorský svet Chorvátska ukrýva miesta úplne...

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny, Vyskladajte si cestovné poistenie podľa seba vážneho akútneho...

Zámok Trakoščan

Zámok Trakoščan

Rozprávkové, krásne, takmer neskutočné, by sme mohli stručne opísať jedno z najromantickejších miest, aké ste kedy videli. V chorvátskom Zagorí pri...

Translate »