Potápanie v Chorvátsku

2. 11. 2022

Všetci sa zhodujú, že v Chorvátsku sú miesta, kde vás príroda okúzli neuveriteľnou krásou. Tiež podmorský svet Chorvátska ukrýva miesta úplne rozprávkové. Než sa pustíte do ich objavovania, je dobré poznať bezpečnostné a zákonné podmienky pre potápanie v Chorvátsku. Potápať sa môžete individuálne alebo organizovane.

Bez zákonov sa nezaobídeme

V Chorvátsku je dovolené prevádzkovať potápanie iba s platným súhlasom/povolením. Potápačský preukaz stojí 100 HRK (cca 14 eur) na 365 dní a individuálne schválenie pre nezávislé aktivity pod vodou stojí 2 400 HRK (cca 335 eur) na 365 dní.

Potápanie podlieha stanoveným pravidlám a predpisom a štatútu  (Hrvatski ronilački savez).

V súlade s platnými predpismi je potápanie v Chorvátsku možné vykonávať individuálne alebo sa môže organizovať prostredníctvom registrovaných potápačských centier (bez ohľadu na to, či sú chorvátske alebo zahraničné). Na účely rekreačného potápania v registrovaných potápačských strediskách stačí získať platný preukaz tzv. brevet (osvedčenie o absolvovaní skúšky pre potápača s minimálnou úrovňou CMAS R1 alebo ekvivalentom tejto úrovne).

Ponory v určitých zónach sú zakázané, pokiaľ nie sú organizované prostredníctvom registrovaných potápačských stredísk s potápačskými sprievodcami, pretože ide o miesta chránené Ministerstvom kultúry Chorvátskej republiky.

Potápanie je zakázané v národnom parku Brijuni a Krka. Zákaz je v blízkosti prístavov a v rámci prírodných parkov a rezervácií divej zveri, napr. fjord Lim, záliv Mali Ston a prírodný park Telaščica. Je tiež zakázané potápať sa okolo / v blízkosti (do 100 m) od vojenských plavidiel na kotviacich a chránených vojenských zariadeniach pozdĺž pobrežia.

Potápanie v zónach národných parkov Kornati a Mljet je obmedzené; povolenia vydáva správa parku. Na potápanie okolo ostrovov Vis, Biševo, Svetac, Brusnik, Sušak, Lastovo, Palagruža a v okruhu 300 m okolo potopených lodí je potrebné: získať od miestnych úradov Ministerstva kultúry Chorvátskej republiky.

Pokuty za zakázané potápanie môžu byť rádovo až 15 000 HRK (cca 2 000 eur).

Miesta pre potápanie v Chorvátsku

Chorvátsko ponúka okolo 1 000 ostrovov, ktoré sú zdobené útesmi, podvodnými jaskyňami, stĺpmi a kaňonmi, v mori sa nachádza tiež veľa vrakov. Známe je potápačské centrum na ostrove Rab alebo zoznam najlepších miest pre potápanie v Chorvátsku. Jaskynné potápanie si vyžaduje špecifickú výstroj a certifikát.

Aké je hlavné bezpečnostné pravidlo pri potápaní?

Medzi dobré pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri bezpečnom potápaní, patrí: Nikdy sa neponárajte samostatne bez prítomnosti ďalšej osoby! Nikdy sa neponárajte, ak ste prechladnutí alebo máte upchaté uši alebo nos. Vždy si vopred naplánujte ponor a svoj plán vždy starostlivo dodržte. Pred ponorom nikdy nekonzumujte alkohol.

Koľko ponorov zvládnete za deň?

Normy PADI obmedzujú začiatočníkov na 3 cvičné ponory denne, všeobecné pravidlo platí absolvovať max. 3 výcvikové ponory a potom zábavný ponor, čo neporušuje žiadny štandard PADI – Profesionálnej asociácie potápačských inštruktorov.

Je individuálne potápanie nelegálne?

Aj keď nie je nezákonné potápať sa sám, dôrazne ho neodporúčame. Aj keď sa môžete potápať sami, pri výcviku potápača sa dozviete o nebezpečenstvách samostatného potápania. Celý výcvik potápačov sa vyučuje na buddy systéme. To znamená, že kvôli bezpečnosti by sa mali potápači vždy potápať minimálne vo dvojici.

Aké je najčastejšie zranenie pri potápaní?

Najbežnejším zranením u potápačov je barotrauma uší (3-03). Pri zostupe nevyrovnanie zmien tlaku v priestore stredného ucha vytvára tlakový gradient cez ušný bubienok. Aj z tohto dôvodu odporúčame používanie certifikovaného počítača, ktorý zaznamenáva hĺbku ponoru a v prípade nehody uľahčuje prácu záchranárom

Činnosti, ktoré by ste po potápaní zásadne nemali robiť

Lietanie 24 hodín pred a po potápaní je pre potápačov všeobecne známe riziko.
Horolezectvo sa taktiež neodporúča kombinovať bezprostredne s potápaním.

5 základných tipov, ako predísť chybám pri potápaní

1. Vhodnosť a príprava pred potápaním

Musíte posúdiť či ste zdravotne spôsobilý potápať sa. Byť fyzicky zdatným potápačom vyžaduje aeróbnu kapacitu, kardiovaskulárne zdravie a fyzickú silu, aby ste dokázali vo vodnom prostredí prežiť. Začnite plávať. Vyskúšajte pomôcť svojmu kamarátovi v núdzi. Vyskúšajte si základné cviky a postupy a ak ich zvládnete ste pripravený.

Tu je niekoľko rád:

 • Potápanie je fyzicky náročné, nestačí si len udržiavať dobrú fyzickú kondíciu. Potápači musia okrem potápania zvládnuť aj činnosti po potápaní-plávanie, orientácia, šliapanie vody, výstup na čln alebo loď, demontáž a odloženie a ošetrenie výstroja.
 • Na udržanie fyzickej zdatnosti potrebujete cvičiť a pousilovať svaly, robiť aeróbne cvičenia.
2. Kontrola vybavenia na potápanie a údržba

Potápačské vybavenie je základom pre potápanie a musí byť vždy v poriadku. Pod hladinou už nikto neodpustí chyby na vybavení!

 • Pred každým potápaním skontrolujte funkčnosť celého zariadenia- výstroje. Ak ste začiatočníci, vždy si nechajte zariadenia skontrolovať skúseným potápačom.

 • Ak zistíte chybu dajte výstroj na servis-opravu.

 • Keď ste na dovolenke, treba dávať pozor kam si svoju výstroj ukladáte aby sa nezničila.

 • Po každom ponore výstroj osprchujte v sladkej vode, uskladnite v tieni v chránenom prostredí.

 • Stupeň uzavrite aby sa doň nedostali nečistoty, slaná voda a prach.

 • Pravidelne kontrolujte vybavenie, trhliny, opotrebovanie, zalomené hadice, praskliny. Ak zistíte vadu, a blízko potápačského centra, poraďte sa s personálom, ako postupovať, či vám vedia vymeniť alebo opraviť súčiastku alebo iné príslušenstvo.

3. Plánovanie potápania

Vopred si overte, o aký druh potápania ide. Potápanie v teplých vodách je iné ako potápanie v jazerách alebo riekach. Služby a plánovanie potápania dobre naplánujte a dohodnite. Je potrebné dbať na prevenciu a zvládnutie rizík.

 • Predtým ako prídete miesto potápania, naštudujte si prúdy, terén, vstup a výstup, hĺbky, lodnú dopravu, obťažnosť a podobne.
 • Informujte niekoho o vašich aktivitách o odchode a približnom návrate.
 • Nočné ponory odporúčame len pre skúsených potápačov a s príslušnou výbavou pre nočné ponory.
 • Pri potápačských zájazdoch si vždy pred ponorom dôkladne vypočujte inštruktora.
 • Nezabudnite sa pri potápačských ponoroch pripoistiť.
4. Neovládanie vztlaku – vyváženia pri potápaní

Potápači nevedia vyvážiť tlak a preto vznikajú častejšie úrazy, poranenia a zmätok.

Čo spôsobuje zlé vyváženie:

 • barotraumu

 • nekontrolovaný výstup na hladinu

 • nekontrolovaný zostup do hĺbky

 • zranenia morskými živočíchmi a koralmi – platí zásada nikdy sa ničoho nedotýkajte. Nezabudnite pritom, že potápačské rukavice sú v niektorých krajinách zakázané (ich používanie môže byť spokutované) Vždy si preverte, či ich môžete používať.

5. Pokračujte vo svojom vzdelávaní

Nikdy neprestávajte rozvíjať svoje potápačské schopnosti. Každý ponor je iný a potrebujete nové vybavenie, schopnosti, postupy a prax. Uistite sa, že ste pripravený potápať sa v zvolenej lokalitu. Bez vedomostí, potrebnej praxe, a dostatočného množstva informácií to väčšina záujemcov nezvláda.

 • Vaša kvalifikácia vás oprávňuje potápať sa do tej úrovne kde ste sa učili potápať.

 • Ak pokračujete vo svojom výcviku, pomaly rozširujete svoje zručnosti a aj vedomosti.

 • Neberte potápanie na ľahkú váhu ak vás daná špecializácia alebo odbor nebaví nerobte ju! Je to dôležité hlavne v iných podmienkach alebo prostredí. Alebo vám nevyhovuje nové vybavenie alebo oblek.

 • Ak sa pri potápaní necítite komfortne, a máte pocit, že nie ste pripravený – ponor odmietnite! Pamätajte na skúsenosti, nie že máte na to certifikačnú kartu!

 • Ak chcete preskúmať nové prostredia, vyhľadajte školenie alebo kurz, ktorý vás pripraví na danú oblasť potápania.

 • Nezabudnite, že Nikdy pri ponore nepoužívajte harpúnu, nelovte pri ponore ryby a nezbierajte mušle, či koraly. Pokuty môžu byť značné.

V prípade nehody

Záchranná a pátracia služba na mori: 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10 ,74

Dekompresné komory

Pula (tel. + 385 52 217 877, mobil: 00385 98 255 945
Split (tel. + 385 21 354 511)

Môžete si tiež prečítať

Na čo nezabudnúť pred dovolenkou

Na čo nezabudnúť pred dovolenkou

Dovolenka pri mori, zoznam vecí, ktoré nesmiete zabudnúť: Prichádza leto a s ním aj očakávaný dovolenkový čas, ktorý strávi opäť množstvo Slovákov...

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, za nákupmi alebo na návštevu rodiny, Vyskladajte si cestovné poistenie podľa seba vážneho akútneho...

Zámok Trakoščan

Zámok Trakoščan

Rozprávkové, krásne, takmer neskutočné, by sme mohli stručne opísať jedno z najromantickejších miest, aké ste kedy videli. V chorvátskom Zagorí pri...

Translate »