Ostrov Vir

 https://youtu.be/fVBRfRKwtSU

(taliansky názov: Puntadura) leží v severnej časti súostrovia Zadar, a je približne 25 km vzdialený od tohto dalmatínskeho mesta. S pevninou ho dnes spája most, takže nie je závislý len na lodiach, trajektoch a iných prostriedkoch námornej dopravy. Most bol postavený v 70. rokoch 20. storočia, a má 11 stĺpov. Vir je malý ostrov a zaberá asi 22,5 km², a jeho 1600 obyvateľov je rozdelených do troch osád: Vir, Lozice a Torovi.

image001

Vir bol počas histórie najčastejšie závislý na neďalekom mestečku Nin

(vzdialený iba 15 km), a dnes je samostatnou obcou, ktorá zahŕňa celý ostrov so svojimi tromi osadami, rovnako ako aj neďaleký ostrovček Školjić. Historicky bol Vir osídlený od dávnych čias. Najnovšie objavy hovoria, že to bolo už v dobe kamennej, a najstaršie náleziská boli nájdené v Punt Rastavca.

image002

Celková dĺžka pobrežia Viru je 38 km, zatiaľ čo najvyšší bod ostrova je na kopci Barbenjak (vidikovac Bandira) s 115 m nadmorskej výšky.

Pokiaľ ide o klímu,je to typický stredomorský ostrov. Zvláštnosťou je silný vplyv severovýchodného vetra, BURA, ktorý fúka najmä počas zimy, a v menšom rozsahu aj z juhu vtedy mu hovorime JUGO. Stredomorské podnebie ovplyvňuje aj zrážky. Dažde sú rozšírené v zime, hlavne v neskorej jeseni, zatiaľ čo v lete sú veľmi zriedkavé. Počet slnečných hodín za rok je v priemere 2450, čo je o niečo menej ako 300 slnečných dní ročne.

image003

image004

Lesy ostrova Vir

Už v 17. storočí bol Vir takmer úplne pokrytý lesmi. Intenzívnym rúbaním a pálením, za účelom vytvárania pastviny pre dobytok, a využiteľnosti dreva, lesy na Vire pomaly mizli. Pred druhou svetovou vojnou ich takmer nebolo. V období po vojne, v dôsledku zníženia chovu dobytka, sa rastlinná ríša pomaly vracala, a väčšina je zachovaná na severozápadnej časti ostrova. Väčšinou sú to duby, a z iných cezmína ostrolisna, smrek, sparcium a ostružina.

image005

V druhej polovici 20. storočia obyvatelia Viru začali vysádzať borovice, ktoré teraz predstavujú väčšinu zalesnených oblastí ostrova. Zo stredomorských kultúr sú všadeprítomné vínna réva a figovník. Až v poslednej dobe rastú na význame aj olivové sadenice, ktoré v minulosti neboli intenzívne pestované, predovšetkým kvôli silným vetrom.

image006

Virsky most

Most, ktorý spája Vir s pevninou je určite najvýznamnejšou stavbou na ostrove. Pripojením Viru s pevninou zmizla závislosť na lodných linkách a výrazne sa zlepšila komunikácia ostrova so zvyškom sveta. Komunikačné spojenie priamo malo vplyv na smer ďalšieho vývoja mesta Vir. Stavanie mosta Vir začalo v roku 1974, a v plnej prevádzke bol o dva roky neskôr. Je to prístavný most dĺžky 378 metrov, ktorý nesie deväť betónových stĺpov a ďalšie dva v móle na konci mosta. Je to jeden z najdlhších mostov svojho druhu postavených v tejto časti Jadranu.

image007a

image008

Pamiatky Viru

Kaštelina je jednou z najznámejších pamiatok ostrova Vir, je to benátska pevnosť, ktorá sa nachádza v oblasti zvanej Kozjak. Tento opevňovací objekt bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený na začiatku 17. storočia. Benátske vojska  ju postavili z dôvodu ochrany obyvateľov mesta Nin a Vir od útoku Turkov, ktorí v tom čase smerovali do tejto oblasti. Časť tohto opevnenia sa zachovala dodnes. Na fasáde pevnosti Kaštelina sa zachovali erby týchto  benátskych rodín, ktoré aj neskôr mali na  Dalmáciu veľký vplyv a vo významnej časti riadili tento región. Na severnej veži je zachovaný no čiastočne poškodený okrídlený lev, symbol Benátskej republiky. Rekonštrukcia tejto pevnosti sa uskutočnila v období od mája 2001 do apríla 2002.

image009aimage010image011a

image012image013a

Farský kostol svätého Jurja

Farský kostol svätého Juraja bol postavený v roku 1845 na základoch starej rovnomennej cirkvi, ktorá pochádza z doby okolo 12. alebo 13. storočia. Tento kostol je jednoloďový, a vedľa neho sa nachádza kamenná zvonica, ktorá bola postavená v roku 1937 alebo 1938. Vrchol zvonice bol zničený v druhej svetovej vojne, ale bol obnovený po skončení - 1959.

image014image015a

Kostol svätého Ivana Krstiteľa

Kostol svätého Ivana Krstiteľa bol postavený v 13. alebo 14. storočí v romantickom štýle obdĺžnikového tvaru. Pred postavením dnešného kostola svätého Juraja mal funkcie farského kostola. Reštaurovanie a ochrana kostola svätého Ivana Krstiteľa, pod odborným dozorom Inštitútu pre ochranu kultúrnych pamiatok, bola oznámená v rokoch 1996-1998, kedy bola pridaná, takzvaná praslica so zvonom.

image016

Kostolík svätého Mikuláša

Kostolík svätého Mikuláša je posvätný objekt, ktorý je zachovaný iba v základoch, a jeho výstavba sa dátuje v 13. alebo 14. storočí. Viac sa o ňom dozvieme po tom, ako budú riadne preskúmané pozostatky.

Pláže na ostrove Vir

image017a

·        19 sa podla starého názvu volá ostrovček školjić

(ostatne plaže medzi bodmi su tiež pristupne no nie su udržiavane, udržuju si ich vlasnici domov v blizkosti)

1 Pláž Donja Prezida a   18 Horná Prezida (alebo ulice Virić)

Horná Prezida je pláž, ktorá má piesčité morské dno a  pobrežie je štrk a betón. Nachádza sa tu veľký počet súkromných apartmánov, ako aj zaujímavé ihrisko pre deti a mládež.

Pláž Donja Prezida sa nachádza na opačnej strane pobrežia v závislosti na Hornu Prezidu a má piesočné plytké more, zatiaľ čo na pobreží zmes betónu a štrku. V blízkosti sa nachádza veľký počet reštaurácii, pizzerií a kaviarní.

image018image019a

2 pláž Miljkovica

Pláž Miljkovica má čiastočne piesočné a čiastočne skalnaté morské dno. Na brehu je drobný štrk, a v zázemí pláži sú hojdačky pre deti. Pláž je veľmi zaujímavá, pretože sa v blízkosti nachádza veľký počet apartmánov.

image020

3 prístav Luka

Prístav Luka je kamenistá pláž s betónovým chodníkom. Blízkosť kaviarní a obchodov je jedna z jej výhod. Na pláži si môžete prenajať vodný skúter, a v rámci pláži sa nachádza tiež prístav pre malé lode.

image023aimage021aimage022

4 pláž Radovanjica

Pláž Radovanjica je čiastočne piesková a čiastočne kamenistá pláž, ktorú lemuje betónový chodník. Má krásne zariadenú promenádu so stromoradím a lavičkami, nachádza sa tu aj auto kemp. V blízkosti nájdete kaviareň a pizzeriu, taktiež športové zariadenia a zábavný park(lunapark).

image024

image025

5 pláž Jadro

Pláž Jadro má všetko moderné vybavenie. K dispozícii sú lehátka a slnečníky, ktoré si môžete prenajať a milovníkom vodných športov sú k dispozícii vodné bicykle a skútre. Pláž má tiež vodný park, animátorov, plavčíka. Na pobreží je krásny štrk, zatiaľ čo v mori piesok. V blízkosti pláže je hlavný prístav ostrova a odtiaľ vyrážajú lode do Zadaru. Na pláži tiež môžete nájsť aj cukrárne, pizzerie, kaviarne a zaujímave zábavné centrum pre deti s ihriskom.

image026image027

6 pláž Sapavac

Pláž Sapavac je známa pre svoje piesočné pobrežie a liečivé bahno s peloidnym blatom vhodným na reumatické ochorenia. Táto zátoka sa nachádza na južnej strane ostrova a má peknú polohu, pretože je chránená pred vetrom (bura a južnej teplým vetrom jugo - na Jadrane). Borovicový les poskytuje vynikajúci tieň a tu budete mať nádherný výhľad na prírodné krásy. V tesnej blízkosti sa tiež nachádza historická veža Kaštelina. Pláž Sapavac je vhodná pre detičky.

Často práve odtiaľto vidno  výletné lode, ktoré mieria do mesta Nin, Zadar, Dugi otok alebo Kornati.

image028

image029

7 Kozjak

Kozjak je kamienková pláž s piesočnatým dnom, čo je charakteristika pre mnoho pláží na Vire. Polovica pláží počas dňa je na slnku, a druhá polovica v tieni. Nachádza sa v blízkosti pevnosti Kaštelina, a na južnej strane pláž uzatvára mys Kozjak.

image030

image031

8 zátoka Pedinka

Zátoka Pedinka je veľmi vhodná pre kotvenie jácht a motorových člnov. Má piesčité morské dno, na brehu štrk, zatiaľ čo v zadnej časti je krásny borovicový les, ktorý v horúcich dňoch poskytuje vynikajúci tieň.

image032image033

9.pláž Srpljica

Pláž Srpljica je aj malý prístav pre loďky. Vyznačuje sa kameňmi v mori, krásnym krištáľovo čistou vodou. V čase, keď je inde teplé more, je toto miesto vyhľadávané na príjemne schladenie sa a útek od preľudnených plaži. Nájdete tu aj ježkov v mori a krásnu nedotknutú prírodu mora.

image034

image035

10 pláž Meka

Pláž Meka je úplne prírodná pláž a celkom ďaleko od osady. Charakterizujú ju pokoj a súkromie, kamenné aj sklanaté pobrežie prelínajúce sa s pieskom a veľmi čisté more. Je vhodná predovšetkým pre príchod klzákom alebo motorovým člnom, ale aj skútrom.

image036

11. Duboka Draga

Duboka Draga je pláž, ktorá sa nachádza na severe ostrova a je najkrajšia pláž Viru. Je úplne izolovaná od osady a môžete sa na ňu dostať iba klzákom, pešo alebo plachetnicou. More je tu krištáľovo čisté a nedotknutá príroda v kombinácii s červenými skalami a štrkovo piesočným pobrežím iste poteší.

image037

12.pláž Biskupljača

Pláž Biskupljača je aj malý prístav pre loďky. Vyznačuje sa jemným pieskom v mori, zatiaľ čo pri brehu nájdete aj  zmes betónu, kameňa a štrku.

image038image039

13.pláž Smratine

Pláž Smratine svoju krásu skrýva medzi plážou Biskupljača a Lozice .. tu nájdete raj pre deti. Pláž je plytká a piesková. No v okolí nenájdete nič ako bufet, odporúčame si občerstvenie priniesť, ale taktiež zvyšky aj odniesť.

image040

14 veľká Slatina

Veľká Slatina je úplne prírodná pláž, kde nenájdete vybavenie, ako sú stoličky, slnečníky a bufety, takže sa uistite, že ste si vzali so sebou všetko, čo potrebujete. V mori je piesok, zatiaľ čo pobrežie je štrkové, o niečo ďalej sa nachádzajú trávnaté plochy. Táto pláž nemá prirodzený tieň.

image041image042

15 malá Slatina

Malá Slatina je betónovaná pláž dlhá 300m. Nájdete tam pekné stromoradie a tiež aj lavičky, v blízkosti pizzerie a café bar. Morské dno tejto pláže obsahuje zmes piesku a kameňov.

image043

image044

16 Pláž Lučica

(Malý prístav)

Pláž Lučica predstavuje malý starý prístav, plne zariadený a ohradený. Morské dno je čiastočne kamenisté a čiastočne piesčité. Na pobreží sa nachádzajú krásne stromoradia a lavičky. Pláž je betónovaná, tu si môžete prenajať skútre a vodné bicykle. V blízkosti sa nachádza kaviareň, diskotéka, obchody a taverny.

image045

image046

17 pláž Žitná

Pláž žitna zátoka na pobreží má zmes štrku a betónu, zatiaľ čo dno je úplne piesčité. V blízkosti pláže sa nachádza kaviareň, pekáreň a pizzeria.

image047

19.ostrovček Školjić

Hovoria mu aj ostrov lásky Školjić Vir. Sem môžete prísť iba na člne. Tento ostrovček sa vyznačuje jemným pieskom v mori aj po celom ostrovčeku. Nájdete tu množstvo mušlí.

image048image049

image050